malta: jurgen borg, christian grech, zach muscat, bjorn kristensen (lydon micallef 76.dk), stephen pisani, sacha borg, clyde borg, louis john cutajar (matthew tabone 28.dk), ryan camenzuli (jurgen pisani 46.dk), ryan scicluna, jean paul farrugia
yedekler: yenez cini, brooke farrugia, daren falzon, johan bezzina
sarı kartlar: zach muscat 44.dk
goller: 1-0 dk. 26 ömer ali şahiner (ayakla) 2-0 dk. 40 ömer ali şahiner (ayakla) 3-0 dk. 44 kerim frei (ayakla) 4-0 dk. 72 enes ünal (ayakla)
2013-15 u21 avrupa şampiyonası eleme turu kuraları çekildi
2013-15 uefa u21 avrupa şampiyonası eleme turu kura çekimi, uefa'nın isviçre'nin nyon şehrindeki merkezinde yapıldı. türkiye'yi temsilen a milli takım antrenörü okan buruk ve u21 milli takımı idari sorumlusu can günal'ın katıldığı kura çekilişi sonrası millilerimiz; isveç, yunanistan, polonya ve malta ile birlikte 7. grup'ta yer aldı. 52 takımın, 8'i 5'erli, 2'si 6'lı, toplam 10 grupta mücadele edeceği eleme turu maçları sonunda, gruplarını lider olarak tamamlayan ve tüm grupların en iyi dört ikincisi 14 takım play-off'lara yükselmeye hak kazanacak. play-off karşılaşmaları sonunda rakiplerini eleyen 7 takım, haziran 2015'te yapılacak finallere katılmaya hak kazanacak. şampiyonaya ev sahipliği yapacak çek cumhuriyeti finallere direkt olarak katılacak.
2013-15 uefa u21 avrupa şampiyonası eleme turu grupları şu şekilde oluştu:
1. grup: ingiltere, galler, finlandiya, moldova, san marino, litvanya
ümit milliler, avrupa şampiyonası elemelerine polonya maçı ile başlayacak
2013-15 uefa u21 avrupa şampiyonası eleme turu kura çekimi sonrası grupların belli olmasının ardından a milli takım antrenörü okan buruk ve u21 milli takımı idari sorumlusu can günal'ın katıldığı fikstür toplantısı yapıldı.
belirlenen fikstüre göre u21 milli takımımız, gruptaki ilk maçını 14 ağustos 2013'te deplasmanda polonya, son maçını ise 9 eylül 2014'te yine dış sahada isveç ile oynayacak.
52 takımın, 8'i 5'erli, 2'si 6'lı, toplam 10 grupta mücadele edeceği eleme turu maçları sonunda, gruplarını lider olarak tamamlayan ve tüm grupların en iyi dört ikincisi 14 takım play-off'lara yükselmeye hak kazanacak. play-off karşılaşmaları sonunda rakiplerini eleyen 7 takım, haziran 2015'te yapılacak finallere katılmaya hak kazanacak. şampiyonaya ev sahipliği yapacak çek cumhuriyeti finallere direkt olarak katılacak.
ümit milli takımımızın, isveç, yunanistan, polonya ve malta ile birlikte mücadele edeceği 2013-15 uefa u21 avrupa şampiyonası eleme turu 7. grup maç programı şöyle:
14.08.2013 polonya - türkiye 05.09.2013 türkiye - malta 10.09.2013 türkiye - isveç 11.10.2013 türkiye - yunanistan 15.10.2013 türkiye - polonya 05.03.2014 yunanistan - türkiye 05.09.2014 malta - türkiye 09.09.2014 isveç - türkiye
ümit milli takım, eylül'deki maçlarını istanbul'da oynayacak
u21 milli takımımız, 2015 uefa u21 avrupa şampiyonası eleme grubunda 5 eylül'de malta ve 10 eylül'de isveç ile karşılaşacak.
kasımpaşa recep tayyip erdoğan stadyumu'nun ev sahipliği yapacağı her iki maç da saat 19.00'da başlayacak.
abdullah ercan'ın teknik direktörlüğünü yaptığı ümit milli takımımız, 14 ağustos'ta deplasmanda oynadığı ilk grup maçında polonya'ya 3-1 mağlup olmuştu.
milli takımlarımız, eylül ayında çeşitli yaş kategorilerinde 16 maç oynayacak.
eylül ayının yoğun maç programı u17 milli takımı ile başlayacak. ingiltere'de düzenlenen st. georges park turnuvası'na katılan u17 milli takımı, turnuvanın son maçında 1 eylül'de portekiz ile karşılaşacak.
2015'te düzenlenecek u21 avrupa şampiyonası'na katılmayı hedefleyen u21 milli takımımız, grubundaki ikinci maçında 5 eylül perşembe günü istanbul'da malta'yı ağırlayacak.
a milli takım, 6 eylül cuma günü 2014 fıfa dünya kupası grup elemesinde andorra ile kayseri'de oynayacak. 2014'teki u19 avrupa şampiyonası'na katılmayı hedefleyen u19 milli takımı da 1. eleme turu'nda 6 eylül günü makedonya'da makedonya ile karşılaşacak.
u19 milli takımı, 8 eylül pazar günü yine makedonya'da faroe adaları ile gruptaki ikinci maçını oynayacak. u19 milli takımı son karşılaşmasını da 11 eylül çarşamba günü karadağ ile yapacak.
10 eylül salı günü ise hem a milli hem de ümit milli maçı heyecanı yaşanacak. a milli takımımız bu tarihte romanya ile deplasmanda oynarken, ümit milliler de isveç'i istanbul'da ağırlayacak.
u17 milli takımı, 24 ve 26 eylül'de finlandiya ile rize'de 2 hazırlık maçı oynayacak.
kadınlarda da 6 karşılaşma
u19 kız milli takımı da 2 eylül ve 4 eylül'de yunanistan ile 2 özel karşılaşma yapacak. u19 milliler daha sonra 2014 avrupa şampiyonası için 1. eleme turu oynayacak. 21 eylül'de belçika ile başlayacak grup maçları, 23 eylül'de ev sahibi macaristan ile devam edecek, 26 eylül'deki karadağ maçı ile de son bulacak.
eylül ayındaki maç maratonu kadın a milli takımımızın, 26 eylül'de ingiltere ile deplasmanda oynayacağı dünya kupası grup eleme karşılaşması ile son bulacak.
ümit millilerin, malta ve isveç maçları aday kadrosu açıklandı
ümit milli takımımızın, 5 eylül perşembe günü malta u21 milli takımı ve 10 eylül salı günü isveç u21 milli takımı ile istanbul'da yapacağı 2015 u21 avrupa şampiyonası grup eleme maçları aday kadrosu açıklandı.
aday kadroya davet edilen oyuncular 1 eylül 2013 pazar günü saat 18.00'de limak eurasia kavacık otel'de toplanacak.
teknik direktör abdullah ercan yönetimindeki u21 ümit milli takımı'nın aday kadrosuna şu oyuncular davet edildi:
gökay ıravul - adana demirspor kamil ahmet çörekçi - adana demirspor berkay can değirmencioğlu - ankaraspor ömer kahveci - bucaspor enes ünal - bursaspor musa çağıran - bursaspor oğuzhan berber - çaykur rizespor a.ş. sezer özmen - çaykur rizespor a.ş. ozan evrim özenç - denizlispor aytaç kara - eskişehirspor ahmet yılmaz çalık - gençlerbirliği uğur çiftçi - gençlerbirliği okay yokuşlu - kayserispor bülent cevahir - manisaspor emrah başsan - mp antalyaspor ömer ali şahiner - torku konyaspor yusuf erdoğan - trabzonspor a.ş. aykut özer - eintracht frankfurt kerim koyunlu - fulham alpaslan öztürk - standart liege
05.09.2013 - 19.00 | türkiye - malta | kasımpaşa recep tayyip erdoğan 10.09.2013 - 19.00 | türkiye - isveç | kasımpaşa recep tayyip erdoğan
kafile:
idari görevli: can günal u21 ümit milli takım teknik direktörü: abdullah ercan antrenör: ömür altunsöz kaleci antrenörü: nihat yüksel doktor: asım baykan fizyoterapist: sinan elmas masör: volkan aral malzemeci: mustafa gülen
2015 u21 avrupa şampiyonası'na katılmayı hedefleyen ümit milli takımımızın, 5 eylül perşembe günü malta ve 10 eylül salı günü isveç ile yapacağı karşılaşmalar futbolseverlere ücretsiz olacak.
kasımpaşa recep tayyip erdoğan stadı'nda oynanacak her iki müsabaka da saat 19.00'da başlayacak.
ümit milli takımımız, 2015 u21 avrupa şampiyonası grup elemesinde oynayacağı malta ve isveç maçlarının hazırlıklarına başladı.
teknik direktör abdullah ercan yönetiminde tff riva tesisleri'nde gerçekleşen antrenmana tüm takım katıldı. u21 milliler, 5 eylül perşembe günü malta ile oynayacağı maçın hazırlıklarına yarın riva'da yapacağı antrenmanla devam edecek.
ümit milli takımımız, 2015 u21 avrupa şampiyonası grup elemesinde oynayacağı malta ve isveç maçlarının hazırlıklarına devam etti.
teknik direktör abdullah ercan yönetiminde tff riva tesisleri'nde gerçekleşen antrenmana tüm takım katıldı. u21 milliler, 5 eylül perşembe günü malta ile oynayacağı maçın hazırlıklarına yarın riva'da yapacağı antrenmanla devam edecek.
aytaç, uğur, enes ve kerim ilk kez ümit milli takım'da
ümit milli takımımızın, 5 eylül perşembe günkü malta ve 10 eylül'deki isveç maçlarının aday kadrosunda yer alan 4 futbolcu, ilk kez ümit milli takım'da yer alıyor.
eskişehirspor'dan aytaç kara, gençlerbirliği'nden uğur çiftçi, fulham'dan kerim koyunlu ve bursaspor'dan enes ünal, ümit milli olma şansını yakalayacak.
şu ana kadar çeşitli yaş kategorilerinde milli olmayı başaran enes ünal ayrıca 16 yaşı ile takımın en genci durumunda. 1992 doğumlu uğur çiftçi de ilk kez milli takım kadrosuna çağrıldı.
ümit milli takımımız, 2015 u21 avrupa şampiyonası eleme turu 7. grup'taki ikinci maçında malta'yı 4-0 yendi. recep tayyip erdoğan stadı'nda oynanan karşılaşmada milli takımımız'ın gollerini 26 ve 40. dakikalarda ömer ali şahiner, 44. dakikada kerim koyunlu ve 72. dakikada enes ünal kaydetti.
millilerimiz, gruptaki üçüncü maçını 10 eylül salı günü isveç ile oynayacak. recep tayyip erdoğan stadı'nda oynanacak bu karşılaşma saat 19.00'da başlayacak ve futbolseverler karşılaşmayı ücretsiz izleyebilecek.
maçtan dakikalar
6.dakikada kerim koyunlu'nun sol kanattan kullandığı kornerde ön direkte malta savunmasında seken topa arka direkte sezer özmen kafayla vurdu. meşin yuvarlak kale direğine çarparak auta gitti. 26. dakikada türkiye öne geçti. ceza sahası içine şık çalımlarla ceza sahasına girerek kaleciyle karşı karşıya kalan ömer ali şahiner, düzgün bir vuruşla toğu ağlara gönderdi: 1-0 38. dakikada savunmadan atılan uzun topu ceza sahasının içinde kontrol ederek kaleciyle karşı karşıya kalan ömer ali şahiner'in vuruşunda kaleci jurgen borg meşin yuvarlağı kurtardı. 40. dakika türkiye farkı 2'ye çıkardı. ceza yayının önünde emrah başsan'ın şutunda ceza sahası içinde ömer ali şahiner'in sırtına çarpan top kaleci jurgen borg'ü yanılttı ve meşin yuvarlak filelerle buluştu: 2-0 44. dakikada kamil ahmet çörekçi'nin sağdan ortaladığı topa kerim koyunlu'nun yaptığı kafa vuruşunda top savunmanın çizgi üzerindeki müdahalesine rağmen ağlara gitti ve türkiye farkı 3'e çıkardı: 3-0 ilk yarıyı türkiye 3-0 önde kapattı. 66. dakikada kerim koyunlu'nun soldan ortasında ceza sahası içinde musa çağıran topu kafayla arka direğe aşırttı. musa'nın kafasıyla sektirdiği topla arka direkte ceza sahasının içinde buluşan emrah başsan, müsait durumda topu auta attı. 72. dakikada türkiye güzel bir golle farkı 4'e çıkardı. kamil ahmet çörekçi'nin sağdan ortasına ceza sahasının içinde enes ünal güzel bir vole vuruşuyla topu ağlara gönderdi: 4-0. kalan dakikalarda başka önemli pozisyon olmadı ve türkiye sahadan 4-0 galip ayrıldı.
stat: recep tayyip erdoğan hakemler: siarhei tsynkevich, vitali maliutsin, yauheni ramanau, dzianis shcharbakou (belarus) türkiye: aykut özer, kamil ahmet çörekçi, uğur çiftçi (dk. 75 yusuf erdoğan), berkay can değirmencioğlu, sezer özmen, alpalsan öztürk (dk. 69 enes ünal), emrah başsan, okay yokuşlu (dk. 59 gökay ıravul), ömer ali şahiner, kerim koyunlu, musa çağıran. malta: jurgen borg, christian grech, zach muscat, bjorn kristensen, stephen pisani, sacha borg (dk. 76 lydon micallef), clyde borg, louis john cutajar (dk. 28 matthew tabone), ryan camenzuli (dk. 46 jurgen pisani), ryan scicluna, jean paul farrugia. goller: dk. 26 ve 40 ömer ali şahiner, dk. 44 kerim koyunlu, dk. 72 enes ünal (türkiye)
abdullah ercan: "ilk yarıda istediklerimizi yaparak maçı kazandık"
2015 ümitler avrupa futbol şampiyonası elemeleri 7. grup maçında malta'yı 4-0 yenen ümit milli takımı'nın teknik direktörü abdullah ercan, ilk yarıdaki performanslarıyla maçı kazandıklarını söyledi.
karşılaşmadan sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan ercan, kağıt üzerinde rahat gözükse de zor bir maç oynadıklarını belirterek, "defansı çok kuvvetli olan bir takımdı. biz dört günlük çalışmayla bu maça çıktık. ilk yarıda istediklerimizi yaparak maçı kazandık" diye konuştu.
ercan, isveç maçının daha zor olacağını ve bu galibiyetin kendilerine moral olduğunu kaydetti.
fenerbahçe'nin 20 yaşındaki futbolcusu salih uçan hakkında gelen bir soru üzerine değerlendirmede bulunan ercan, "öncelikle şunu söyleyeyim, salih bundan sonra alt yaş kategorilerinde sadece ümit milli takım'da oynayacak. salih'in doktoru futbolcusunun sakat olduğuna dair rapor gönderdiği için kadroya alamadık. yoksa kadronun içinde salih de olacaktı" ifadelerini kullandı.
türkiye'nin 4. golünü kaydeden bursaspor'un 16 yaşındaki futbolcusu enes ünal ise çok iyi ve tempolu oynadıkları bir maçı kazandıklarını belirtti. genç futbolcu, attığı güzel gole de çok sevindiğini kaydetti.
farrugia: "türkiye çok kaliteli bir ekip"
malta ümit milli futbol takımı teknik raymond farrugia, türkiye'nin çok kaliteli bir ekibe sahip olduğunu dile getirdi.
farrugia, türkiye'nin grubun favorisi olduğunu belirterek, "bugün grubun en iyi takımıyla oynadık. emrah başsan'ı çok beğendim. biz ise bugün çok kötü oynadık. türkiye'ye haksızlık yapmak istemem, harika bir takıma sahip" şeklinde konuştu.
öte yandan karşılaşmanın ikinci yarısında girdiği ikili mücadelede sakatlanan maltalı futbolcu sacha borg'ün ayağının kırıldığı öğrenildi.